איתור תשתיות עיוור

אחד מסוגי האיתור המאתגרים ביותר הוא האיתור העיוור. במקרה זה אין לנו מושג היכן מתחילות התשתיות והיכן הן מסתיימות. כל שאנחנו יודעים הוא שבשטח עוברות תשתיות מבלי שאנחנו יודעים את כיוון הזרימה שלהן, את נקודת הפתיחה שלהן או את נקודת הסיום שלהן. במקרה כזה עלינו להפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותנו בצורה משולבת, ובכלל זה האמצעים האלקטרומגנטיים לצפייה במעמקי הקרקע וכן אמצעי החישוף שמאפשרים לנו לראות את התשתיות בעין. רמת המיומנות והמקצועיות של העוסקים במלאכה הופכת לקריטית בסוג זה של איתור, שכן חלק ניכר מההחלטות שמתקבלות במהלכו וחלק ניכר מהפעולות שמבוצעות במהלכו, נקבעות על סמך הניסיון המקצועי האישי של כל אחד מהעוסקים במלאכה.

איתור תשתיות מתככניות קיימות

אפשרות אחת שעומדת בפנינו היא פנייה לכל אחד מהגורמים שהתשתיות שלהם עשויה לעבור באזור ולבקש מפה המתארת את נתיב התשתיות מתחת לפני האדמה. אפשרות זו היא האפשרות הטובה ביותר, אך לא תמיד היא קיימת. ישנן המון תשתיות שעוברות כיום מתחת לאדמה, ולא זכו לתיעוד באף שלב שהוא. כמו כן, ישנן תשתיות שהתיעוד שלהן אבד באופן כלשהו ולא קיים תיעוד לעצם קיומן. בהתאם לכך, הכלל אומר שאם אין לנו תיעוד לכל סוגי התשתיות שעשויות לעבור באזור, עלינו להניח שישנן תשתיות שפשוט איננו יודעים על קיומן ועלינו לאתר אותן בעצמנו.

או אז נכנסת האפשרות של איתור תשתיות. המדובר למעשה בתהליך שבו אנו סורקים את כל השטח הרלוונטי במטרה לאתר את כל התשתיות שעוברות בשכבות האדמה השונות. בתהליך זה מעורבים שורה של אנשי מקצוע לרבות מהנדסים, סוקרים, טכנאים, מודדים וכמובן קבלני ביצוע בתחומי העפר והתשתיות.

ואחרי שאמרנו את זה, איתור תשתיות הוא שלב שחשוב לבצע אותו כמעט בכל פרויקט בנייה ולפני כל עבודת עפר, בין שיש בידיכם מפות של התשתיות באזור ובין שלאו. הסיבה לכך היא שגם כאשר יש לכם מפות של התשתיות באזור, אתם למעשה יודעים היכן עוברות התשתיות אך אתם לא רואים אותן או לא רואים את נתיב המעבר שלהם. כאשר אתם מעלים טרקטור או דחפור אל פני השטח, לנהג הדחפור קשה להבין בדיוק היכן אסור לו לחפור ומהן גבולות הגזרה שלו רק על סמך מפות משורטטות, ועליו לראות בפועל סימוני שטח שמגדירים לו היכן לחפור והיכן לו. בכדי להכין את הסימונים האלה, יש לוודא שהתשתיות אכן עוברות על פי המיפוי וכן יש לסמן את התשתיות בצורה מדויקת עד כמה שניתן, ולשם כך נדרש התהליך של איתור תשתיות.

.